TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, Kyoto Protokolü’nün Türkiye’ye maliyetinin sıfır olduğunu vurgulayarak, “Türkiye daha az enerjiyle daha çok üretim yapabilecek. Bu da sanayi üretiminde önemli bir ucuzluk getirecek. Türkiye için bu çok önemli ve hayırlı bir reform oluşturuyor” dedi.

Meclis Çevre Komisyonu Başkanı Özdalga, TBMM’de düzenlediği medya toplantısında Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmasına ait kanunun dün kabul edildiğini hatırlatarak, Türkiye için önemli bir değişim projesini, bir reformu gerçekleştirmiş olduklarını belirtti. Protokolün Genel Kurul’da bulunan milletvekillerinin yüzde 96’sından fazlasının desteğiyle kabul edildiğine işaret eden Özdalga, Kyoto Protokolü’nün onaylanması sürecinde hem sanayicilerin hem de sivil toplum kuruluşlarının önemli bölümünden büyük destek ve teşvik gördüklerini ifade etti. Kyoto Protokolü ile Türkiye’nin orta vadede ve uzun dönemde çok önemli kazanımlar elde edeceğini vurgulayan Özdalga, protokole taraf olmasının Türkiye’nin sanayileşme ve kalkınma hedeflerinden vazgeçmesi mananına gelmediğini söyledi. Özdalga, “Aksine Türkiye orta ve uzun vadede sanayileşme ve modernleşme hedeflerine daha büyük katkı ve destek sağlamış olacaktır. Çünkü bir taraftan küresel ölçekte yürütülen iklim farklığı mücadelesi içinde Türkiye daha tesirli bir şekilde daha güçlü yer alırken, diğer taraftan da ileri ve çağdaş teknolojileri daha kolay bir şekilde kullanabilecektir. Türkiye’nin modernleşmesinin ve sanayileşmesinin de önü açılmış olacaktır” diye konuştu.

“2012 SONRASINDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK SÖZLEŞMENİN ŞARTLARI BELLİ DEĞİL”
Medya toplantısının nihayetinde gazetecilerin suallerini cevaplayan Özdalga, Kyoto Protokolü’nün maliyeti ile alakalı bir hesap yapılıp yapılmadığı suali üzerine, kısa dönemde Kyoto Protokolü’nün uygulaması döneminde 2012 sonuna kadar Türkiye’ye bir maliyetin sözkonusu olmadığını açıkladı. Kyoto Protokolü’nün ilk uygulama döneminin sonuna kadar Türkiye’nin bir sera gazı emisyon azaltma yükümlülüğü almayacağını kaydeden Özdalga, bu işin maliyetini çok hassas ve doğru bir şekilde hesapladıklarını belirtti.

Özdalga şöyle konuştu:
“O maliyet emisyon indirimleri mananında sıfırdır. Zihninde bu konuda sual işareti olan arkadaşların da çok büyük bölümünü ikna ettik. Kyoto Protokolü’nün maliyeti sıfırdır. 2012’den sonrası için yeni bir sözleşme yürürlüğe girecek. Bu sözleşmenin ne Türkiye’ye ne de dünyanın diğer ülkelerine getirdiği yükümlülükler henüz belli değil. Bu yükümlülükler, içinde bulunduğumuz sene içinde müzakere ediliyor. O bakımdan bu sene başında Türkiye’nin protokole taraf olması önem taşıyordu.

Şimdi Türkiye bu müzakereler içinde daha tesirli bir şekilde yer alacak. 2013 başından itibaren yürürlüğe girecek küresel iklim farklığı ile mücadele sözleşmesinin koşulları belli değil henüz. 2009 Aralık ayında bir çerçeve belli olacak. Bu çerçevede Türkiye dahil taraf ülkelerin yükümlülükleri daha açık bir şekilde ortaya çıkacak.”
Özdalga, Türkiye’nin 2013’ten itibaren yürürlüğe girecek sözleşmede de adaletli ve kendi özel şartlarına uygun yükümlülükler alacağını, bunların esnek ve gönüllü yükümlülükler olabileceğini söyledi. Protokole kaç ülkenin taraf olduğu suali üzerine Özdalga, 184 ülkenin protokole taraf olduğunu belirtti. ABD’nin henüz Kyoto Protokolü’nü onaylamadığını kaydeden Özdalga, “Bize yöneltilen bir takım eleştiriler var. ‘Hep siz Amerika’ya bakarak hareket ediyorsunuz, arkasından gidiyorsunuz’ deniyor. Bu Kyoto işinde biz Amerika’nın önünden gidiyoruz. Amerika belki bize bakarak hareket edebilir” diye konuştu.

Amerika’nın protokolü imzalaması halinde bir takım yükümlülükler almak zorunda olacağını ifade eden Özdalga, Obama yönetiminin işbaşına gelmesinden sonra iklim farklığı ile mücadele ile alakalı ABD’nin siyasetinde köklü bir değişim olduğunu ifade etti.

“DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN ÖNÜMÜZ AÇILACAK”
Özdalga, ‘Bu protokole Türkiye’nin taraf olması günlük hayatımızı nasıl etkileyecek?’ suali üzerine şunları söyledi.

“Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmasıyla bizim daha temiz bir çevre için önümüz açılacak. Sanayimizin yeni teknolojiler için imkanları çoğalacak. Türkiye’nin sanayide rekabet gücü artacak. Türkiye daha az enerjiyle daha çok üretim yapabilecek. Bu da sanayi üretiminde önemli bir ucuzluk getirecek. Türkiye için bu çok önemli ve hayırlı bir reform oluşturuyor.”

Kyotoko Protokolü’nün aynı vakitte AB müktesebatının bir parçası olduğuna işaret eden Özdalga, o açıdan da Türkiye’nin bir reformu daha gerçekleştirmiş olduğunu söyledi. Özdalga, Türkiye’nin bu protokolle önemli kazanımlar elde edeceğini vurguladı. Türkiye’nin yeni ve ileri teknolojilerden yararlanmasının sözkonusu olacağını ifade eden Özdalga, rüzgar ve güneş enerjisinde Türkiye’nin önünün açılacağını belirtti. Güneş enerjisinden bugünkü maliyetlerin çok altında maliyetle elektrik enerjisi üretme imkanı doğacağını kaydeden Özdalga, yenilenebilir enerjinin önünün açılacağını vurguladı. Özdalga, “Maliyetler düşecek. Daha temiz bir çevre içinde daha ucuz enerji elde faktörün imkanları önümüze gelecek” dedi.

Özdalga, tüm bu imkanların sanayicilere bir maliyetinin de netlikle olacağını sözlerine ekledi.

ZAFER ÇAKMAK-ANKARA

Bir önceki yazımız olan Greenpeace İzmir'i örnek gösterdi başlıklı makalemizde gösterdi, greenpeace ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.