Bakan Eroğlu, Yüksel İnşaat Avizeli Salon’da düzenlediği medya toplantısında, Orman Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, Orman Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü ile Tabiat Savunma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 2003-2008 dönemi çalışmalarını ve 2009 senesi hedeflerini anlattı. 2B arazileri ile alakalı herkesin konuştuğunu belirten Eroğlu, “Bu konuda konuşanlar yasa maddelerine iyi baksınlar. Ormanların hududuna tecavüz edilemez. Ezbere konuşmasın, yasa maddesini iyi okusunlar. Ormanların talan edilmesine karşıyız” dedi.

Tapu Kanunu ve Bir takım Kanunlarda Farklık Yapılmasına Dair Kanun’un ormanların talan edilmesi mananına gelmediğini kaydeden Eroğlu, bu çalışmaların AK Parti hükümeti dönemiyle hiçbir alakası bulunmadığını vurgulayarak, 2B alanlarının 31 Aralık 1981’den önce bilim ve fen itibariyle orman niteliğini kaybetmiş alanlar olduğuna işaret etti. Bu alanlarla alakalı sorunların 1981’den bu yana kangrenleştiğini ifade eden Bakan Eroğlu, Bursa Sanayi Sitesi, Antalya’nın Kepez bölgesi ve İstanbul’un Sultanbeyli ilçesini bu vaziyete örnek gösterdi.

Ormanlarda yürütülecek kadastro çalışmaları ile alakalı da bilgi veren Eroğlu, kadastro problemleri hasebiyle zaman vakit vatandaş-devlet arasında ihtilaf yaşandığını söyledi. Bakan Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü’nün 1839 seneninde kurulduğunu hatırlatarak, müdürlüğün en büyük vazifesinin ormanları müdafaa etmek ve orman suçlarını azaltmak olduğunu belirtti. 2002 seneninde Türkiye’de 31 bin orman suçu işlendiğini, bugün ise yarıya inerek 15 bin orman suçu işlendiğine dikkat çeken Eroğlu, küresel iklim değişikliğinden dolayı Orman Genel Müdürlüğü’nün biyolojik mücadeleye büyük önem verdiğini, genel müdürlüğün senede 750 bin böcek ürettiğini dile getirdi. Eroğlu ayrıca, ormanların sıhhat durumlarını kurulan bir teknoloji ile periyodik olarak izlemeye aldıklarını söyledi. Bakan Eroğlu, orman yangınlarının Akdeniz iklim kuşağı olan ülkelerde kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Türkiye’de son on senede çıkan orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı, yüzde 10’u ise yıldırım düşmesi ve istenilmeyen hadiselerden kaynaklanıyor.

Geçmişte orman yangınlarıyla yapılan mücadele süresi 60 dakika idi, şu anda 15-20 dakikaya düşürülmüştür. 2007 seneninde dünyada pek çok ülkede yangın sayısında artış olunca 2009 seneninde 16 helikopteri 5 sene süreyle kiraladık. Orman yangınlarına havadan 15 dakika içerisinde müdahale edecek şekilde konuşlandırdık. Ayrı olarak bakanlık olarak 4 adet amfibili uçağı 7 sene süreyle kiraladık” diye konuştu.

Bakan Eroğlu, Türkiye’nin orman yangınları ile alakalı dünyada öncü olduğunu ifade ederek, teknoloji ile orman yangınlarının 15 saniye içinde tespit edilerek yangın yönetim sistemine bildirildiğini kaydetti. Türkiye’de teknoloji sayesinde yangın sayısında artış olmasına karşın yangın başına zarar gören miktarın azaldığına dikkat çeken Eroğlu, 1967-1972 yılları arasında 18 hektar bölge yanarken, bu rakamın 5 hektara indiğini belirtti. Eroğlu, orman köylülerini desteklemek için her türlü desteği verdiklerini ifade ederek, 2002 seneninde 250 milyon TL verilirken, bu rakamın 2008 seneninde 800 milyon TL’ye yükseldiğini kaydetti.

Orman kadastrolara geçmişte önem verilmediğini söyleyen Bakan Eroğlu, hükümetin kadastrolara direk destek verdiğini ve kadastroların tek çatı altında toplandıklarına işaret etti. Ormanları alan ve servet olarak artırdıklarını belirten Eroğlu, “1973 yılından bu yana orman alanlarını artırıyoruz. Ayrı olarak ormanların senelik odun cirosunu da artırdık. 2002 yılından bu yana 476 sıhhat ocağı, 679 okul bahçesi ve 940 kilometre yol ağaçlandırılması gerçekleştirdik. OR-KÖY’e bakanlık olarak kredi desteği verdik”
dedi.
Bir gazetecinin ‘2B arazileri ile alakalı iyi bir tanıtım çalışması yapacak mısınız?’ şeklindeki sualine Bakan Eroğlu, “2B’yi ezberden konuşanlar var. Bu mevzu çok konuşulunca 2B sıhhatli bir bilgilendirme olmaktan çıktı. 2B, 1981 yılından bu yana kangren oldu. Oturanlar hala oturuyor. Bu yasaya bir madde koymasaydık, 20 sene üzerinde işgal ettiği yeri kanıt ederse tapusunu alabilecekti. Biz bakanlık olarak bunun önünü kestik. 2B katiyen orman talanı değil. Bu kanunun çıkmasını isteyenler, ‘bedava oturuyoruz’ diyorlar. Bu kanunu özellikle oturanlar tahrik edecek. 2B nedir ne değildir diye yurttaşı bilgilendiriyoruz” şeklinde yanıt verdi.

TAHİR SARIKAYA-ANKARA 

Bir önceki yazımız olan Rize'de HES'lere yargı engeli başlıklı makalemizde engeli, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.