3 bin senelik problem tarih oldu

Zeytin kara suyunu faydalı hale getirerek 3 bin senelik problemi çözen ve bu projesi ile bilim dalında Nobel ödülüne aday gösterilen, Balıkesir’in Edremit ilçesindeki “Kale Naturel”in yetkilisi Faruk Durukan, zeytin kara suyunun özüyle şu ana kadar 500 ton hayvani gıda maddesi ele geçirdiğini açıkladı. 15 üniversite ile ortak ilmi çalışmalar yaptığını söyleyen Durukan, elde edilen bu ürünün kozmetik alanında kremlerde ve sabunlarda kullanıldığını açıkladı.

Durukan, zeytin kara suyundan ele geçirdiği özü fark bir biçimde işlediklerini ve elde edilen ürünün, özellikle tavuk gibi kanatlı hayvanlar ve büyükbaş hayvanların beslenmeleri ile süt değerlerinin artması için kullanılabileceğini belirledi. Bu ürünün hayvan yemlerine gıda takviyesi olarak veyahut direk yem olarak kullanılabileceğini kaydeden Durukan, ayrı olarak ürünün hayvanlar üzerinde antibiyotik tesiri yaparak bağışıklık sistemlerini güçlendirdiğini söyledi.

Durukan, “Ülkemizde büyük oranda yem açığı vardır. Biz zeytin kara suyundan ele geçirdiğimiz bu hayvansal gıda maddesinden şu ana kadar 500 ton üretmeyi başardık. Üzerine basa basa söylüyorum ki bu üretim dünyada ilk ve tektir. Türkiye’de çıkan ve bir türlü baş edilemeyen senelik kara su miktarı vasati 200 bin tondur. Biz bu 200 bin ton ham maddeyi önümüzdeki sene alarak işlemeyi hedefledik. Bu işleme işlemlerinin girişimlerini sürdürmekteyiz. Daha önce laboratuar boyutunda yaptığımız çalışmaları şu anda kaptan üretime geçirmiş bulunmaktayız ve bunu da muvaffak olmuş bulunuyoruz. Önce ülkemize ve sonra tüm dünyaya hayırlı olmasını diliyoruz. Bu konuda bize destek veren Balıkesir Üniversitesi’ne ve değerli hocalarımıza teşekkür ederiz” dedi.

SERHAT ŞENKÖKÇÜ-BALIKESİR

Bir önceki yazımız olan Köpeğin annelik şevkati başlıklı makalemizde annelik, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.