Greenpeace İzmir’i örnek gösterdi

İzmir’de kurulacak kömürlü termik santrallerin yaratacağı tehlikeye dikkat çeken Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, Büyükşehir Belediyesi’nin jeotermal enerjiye yönelik çalışmalarını, Türkiye’de savundukları çevre projelerine örnek gösterdi.

Aliağa’da kurulmak istenen kömüre dayalı termik santralinin tarıma ve bölgeye zararları konulu oturuma katılmak için İzmir’e gelen Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi ve Greenpeace üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman’ı ziyaret etti.

Aliağa ve Çiğli’de kurulması planlanan 4 kömürlü termik santralin yaratacağı tehlikeye dikkat çeken Özesmi, “Burada yaşayanlar son derece rahatsız. Termik santrallerin yapılmaması için ellerinden geleni yapacaklar. İzmir rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi itibariyle zengin kaynaklara sahip. Yatırımların öncelikle bu alanlara yapılması gerekiyor Kömürlü termik santraller yerine ekonomik ve çevresel açıdan daha az zarar veren alternatiflerin hayata geçirilmesi gerekiyor” diye konuştu. Özesmi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen Kyoto sözleşmesi ile Türkiye’nin 2012 senesi sonrasında yükümlülükler alacağını belirterek, yenilenebilir temiz enerji için kömürlü termik santrallerden uzak durulması gerektiğinin de altını çizdi.

1971 yılından bu yana çevre ve insan sağlığına yönelik çalışmalar yapan önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Greenpeace üyelerini misafir etmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman ise konuklarına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin jeotermal enerji ile alakalı yaptığı çalışmalara ait bilgi verdi. Konutlarda hudutlu olarak kullanılan jeotermal enerjiyi İzmir Valiliği ile birlikte kurdukları jeotermal şirketi ile yaygınlaştırdıklarını ve son 5 senede kullanımını 2 katına çıkardıklarını söyleyen Karaman, “26 bin aboneden talep gelmesine karşın 31 bin 500 konutun ısınmasını karşılayacak jeotermal enerji kapasitesine ulaştık. Jeotermal enerji hem ucuz, hem dışa bağımlı olması ve çevresel enerji olması hasebiyle öne çıkıyor. Bir konutun jeotermal enerjiyle ısınmasıyla 6 aracın doğaya salacağı karbonmonoksit gazını engellemiş oluyorsunuz. Başka bir söylemle İzmir’de 30 – 31 bin abone için düşündüğümüzde 180 bin aracın doğayı kirletmesini önlemiş oluyoruz” diye konuştu.

Karaman’ın verdiği bilgileri dikkatle dinleyen Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, Büyükşehir Belediyesi’nin jeotermal enerjinin kullanımına ait çalışmalarının, Türkiye’de savundukları çevre projelerine örnek olduğunu söyledi.

Bir önceki yazımız olan 100'ün üstünde yunus karaya vurdu başlıklı makalemizde 100ün, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.