Sokak hayvanları çiplerle takip ediliyor

Deri altına uygulanan mikroçip yazılımıyla, sokak hayvanlarının aşı takvimleri, rehabilitasyon bilgileri ve yaşadıkları bölgeler kayıt altında tutuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, sokak hayvanları rehabilitasyon çalışmalarına devam ediyor. Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, 2006 seneninde başlattığı ‘sokak hayvanlarına mikroçip’ programını bu güne kadar 15 bin 952 hanesiz köpeğe uyguladı. Cilt altına uygulanan mikroçip yazılımıyla, sokak hayvanlarının aşı takvimleri, rehabilitasyon bilgileri ve yaşadıkları bölgeler kayıt altında tutuluyor. Mikroçip uygulanan sokak hayvanı veteriner ekipler tarafından tekrar merkeze alındığında, hayvana önceden uygulanmış olan tüm tedavilere elektronik ortamda ulaşılabiliyor.

Tuzla ve Hasdal’daki Hayvan Rehabilitasyon Merkezlerinde 12 kişilik sokak hayvanı toplama ekibi oluşturan Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, 10 kişilik veteriner hekim kadrosuyla da bu hayvanların kısırlaştırma ve diğer tedavilerini sürdürüyor. Cerrahi işlemlerin hemen peşinden bir süre gözetim altında tutulan sokak hayvanlara mikroçip uygulandıktan sonra yine alındıkları bölgeye bırakılıyor. Son bir senede 6 bin 203 köpeğe mikroçip uygulaması yapan ekipler 6 bin 321 hanesiz köpeği de kısırlaştırdı.

Sokak hayvanlarının rehabilitasyonu çalışmalarının bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da olağanca hızla devam edeceğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Fahrettin Cerrahi, uygulamaların iki temel amaç doğrultusunda sürdürüldüğünü vurguladı. Sokak hayvanlarının kısırlaştırma ve rehabilitasyon işlemlerinde hedeflerinin İstanbul’daki sokak hayvanlarının rehabilitasyonunu sağlamak ve dolayısıyla İstanbul halkının refah seviyesini daha da artırmak olduğunu söyledi.

Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü çalışmalarını, 2004 seneninde yürürlüğe giren 5199 nolu Hayvanları Savunma Kanunu’ndaki “Sokaktan alınarak, rehabilitasyon ve kısırlaştırmaları yapıldıktan sonra belli bir süre izlenen hayvanlar sahiplendirilir, sahiplendirilemeyen sokak hayvanları tekrar alındıkları yere bırakılır” esasa göre devam ettiriyor.

Bir önceki yazımız olan Kyoto protokolü kabul edildi başlıklı makalemizde edildi, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.